Главная » 2022 » Липень » 16 » 16 липня - День проголошення Декларації про державний суверенітет
09:57
16 липня - День проголошення Декларації про державний суверенітет
«Перший цвях у домовину радянської імперії…». Так назвала Декларацію про державний суверенітет України, ухвалену 16 липня 1990 року,одна з американських газет.
«Україна бурлила, як гірська річка…»
Квітень 1990 року. Головний рупор цк кпрс «правда» та інші компартійні мас-медіа «країни рад» пишуть, що «в Україні до влади дориваються націоналісти», натякаючи на 125 представників демократичних сил, які виграли березневі вибори до парламенту Української РСР і сформували там групу «Незалежність». З трибуни ВР вони відверто говорять, що «Україна має бути суверенною державою».
Дійсно, завдяки демократизації та гласності множилися політичні партії, громадські рухи й організації, метою яких була боротьба за ліквідацію панівної ролі комуністичної партії, багатопартійність, свободу слова. Особливо активними були «Меморіал», який виступав про розкриття страшної правди про жертви комуністичного режиму і вшанування їхньої пам’яті, Товариство української мови імені Тараса Шевченка, Студентське братство. Один лише «Народний рух за перебудову» чого був вартий! У березні 1990 року відбулися перші альтернативні вибори до Верховної Ради Української РСР і місцевих рад, коли до бюлетеня для голосування вносилися прізвища кількох кандидатів, а не один, як раніше. Опозиційним до режиму силам вдалося провести до парламенту своїх представників. Уже в перший день засідання Верховної Ради виникло протистояння між комуністичною більшістю й опозиційним блоком — Народною Радою, що налічувало переважно українських дисидентів. Словом, за підсумками виборів Україна вперше отримала бодай частково демократично обраний парламент і місцеві ради. Ідея незалежності України зазвучала у стінах законодавчого органу на повний голос.
Питання ухвалення Декларації почало обговорюватись у стінах парламенту ще у червні. За досить складних умов. Справа в тому, що думки парламентаріїв з цього приводу різнилися. Не було одностайності й в суспільстві: чимало українців усе ще бажали жити в «оновленому срср». На початку липня почали страйкувати шахтарі Донеччини, яких згодом підтримали й гірники Львівщини.
16 липня 1990 року Верховна рада Української Радянської Соціалістичної Республіки, «виконуючи волю українського народу до побудови вільної незалежної держави», ухвалила доленосний документ – прийняла Декларацію про державний суверенітет України, яким визначені основи державного, політичного, економічного ладу та підкреслені самостійність і суверенітет України.
За прийняття цієї Декларації проголосувало більш ніж 98 відсотків депутатів тодішньої Верховної Ради.
Серед тих, хто голосував «за», було і чимало комуністів, які завжди виступали за «дотримання партійної дисципліни», тобто слідування у фарватері москви. Але на календарі був 1990 рік, а не 1937-й, коли за найменший прояв вільнодумства розстрілювали. До того ж і серед членів кпрс з депутатськими значками були тверезо мислячі люди. Правда спочатку вони наполягали на збереженні й в назві Декларації, і у самому її тексті «Української РСР», а не «України».
Декларувалося, що Україна є суверенною національною державою, а єдиним джерелом влади — народ України, а не компартія, закріплювалось право на власну грошову одиницю, власні Збройні Сили, громадянство. Після ухвалення Декларації у центрі Києва відбувся багатотисячний мітинг, на якому виступали політики — представники демократичних сил. Зокрема, В’ячеслав Чорновіл сказав, звертаючись до його учасників:
− Дорогі мої! Сьогодні ми зробили тільки перший крок. Не тішмо себе ілюзіями. Декларація — це лише декларація. Щоб кожна її фраза обросла живими м’язами, щоб сталася нова українська Конституція, щоб були вироблені нові закони на основі цієї Декларації — нас чекає велика і важка боротьба.
Від дня прийняття документа від імені народу могла виступати виключно Верховна рада України, а територія України в чинних межах проголошувалася недоторканною. При прийнятті Декларації про державний суверенітет України влітку 1990 року ВР УРСР керувалася волею народу України, прагненням створити демократичне суспільство, потребою всебічного забезпечення прав і свобод людини, пошаною до національних прав усіх народів, турботою про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнанням необхідності побудови правової держави, а також мала на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України. .
У преамбулі Декларації підкреслювалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як «верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах».
Одним із головних положень Декларації було положення про громадянство. Проголошувалося, що Україна має своє громадянство, де «всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять». Громадяни всіх національностей становлять народ України.
Декларація проголошувала економічну самостійність України. У документі підкреслювалося намір створити банківську, цінову, фінансову, митну та податкову системи, сформувати державний бюджет, а при необхідності ввести власну грошову одиницю.
Декларація визнавала самостійність республіки у розв'язанні питань науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.
У Декларації чітко прописали, що Україна буде дотримуватись трьох неядерних принципів — не приймати, не виробляти та не набувати ядерної зброї. Окрім «Декларації про державний суверенітет України», було ухвалено ще й постанову «Про День проголошення незалежності України» — 16 липня проголошувалося святковим і вихідним днем на території України. Тож вперше День незалежності Україна відсвяткувала саме 16 липня 1991 року.

 
Декларація про державний сувернітет від користувача Марина
Просмотров: 109 | Добавил: VCRB | Рейтинг: 0.0/0